Cloudo - Nowy wymiar komputera (kolejny WebOS)

luty 24, 2008 – 10:28 po południu

Cloudo banner

Czy wyobrażałeś sobie kiedykolwiek, że Twój komputer jest dostępny niezależnie od tego gdzie jesteś, oraz możesz nim zarządzać zarówno z dowolnego komputera podłączonego do internetu ale także z innych urządzeń? Między innymi z Twojego telefonu komórkowego. Nawet jeśli takie wyobrażenia nie zaprzątały Ci głowy, może zainteresujesz się tym, że niebawem powstanie Cloudo czyli kolejny WebOS dzięki któremu odstawisz na bok swoją przenośną pamięć USB, a który to stanie się Twoim nowym systemem operacyjnym.

Cloudo to jeden z wielu WebOS‘ów mających za zadanie symulacje systemu operacyjnego dostępnego poprzez przeglądarkę internetową. Z czego bierze się więc mój zachwyt? Otóż informacje oraz prezentacja, która zamieszczona jest na stronie projektu Cloudo budzą nadzieje, że będzie to równorzędny konkurent dla m.in. DesktopTwo, g.ho.st’a czy EyeOS’a.

Oto screenshot z Cloudo

Cloudo desktop

O przydatności takiego oprogramowania nie muszę nikogo przekonywać gdyż tego typu systemy będą przyszłością usług w internecie. Już od wielu miesięcy można zaobserwować wzmożony wzrost narzędzi/aplikacji online.

Osobiście nigdy aktywnie nie korzystałem z WebOS‘ów, zazwyczaj była to jakaś fascynacja ograniczająca się jedynie do testów. EyeOS‘a nawet zainstalowałem na serwerze i próbowałem go używać, jednak to było dawno temu i tego typu systemy dopiero raczkowały zostając jedynie ciekawostką. Jednak z biegiem czasu tego typu narzędzia ewoluowały i stały się jak najbardziej używalne. Najbardziej, ze wszystkich WebOS‘ów spodobał mi się DesktopTwo oraz g.ho.st. Oba systemy zostały zbudowane za pomocą Adobe Flash i zawierają mnóstwo wbudowanych aplikacji. W przeciwieństwie do nich, a podobnie jak EyeOS, Cloudo będzie napędzany za pomocą JavaScript.

Poniżej znajduje się diagram pokazujący w jaki sposób działa Cloudo.

Cloudo diagram

Jak widać serwer oparty o konfiguracje LAMP będzie generował odpowiedzi w formacie XML‘a. Następnie za pomocą formatowania XSL‘a oraz JavaScript dokument będzie wyświetlany w przeglądarce internetowej. Dzięki użyciu XMLa możliwe będzie podłączenie do systemu wielu programów oraz widgetów napisanych w jakimkolwiek języku. Oparcie o taki schemat działania sprawi, że system stanie się bardziej funkcjonalny oraz skalowalny, a rozszerzenie o nowe funkcji nie będzie stanowiło problemu.

Dodam jeszcze, że API systemu będzie otwarte dla wszystkich oraz dostępne będzie narzędzie do tworzenia widgetów, co zwiększy nadzieje, że system będzie zintegrowany z najbardziej przydatnymi aplikacjami.

Na razie system jest w stanie rozwoju - nie można zobaczyć jego realnego działania. Możliwe jest zapisanie się do testowania, jednak już od kilku dni czekam na zaproszenie. Jak już coś zobaczę to spróbuje opisać czy Cloudo będzie warte uwagi. Na razie autorzy wzorowo wystartowali z projektem, oby tylko ich obietnice znalazły odzwierciedlenie w rzeczywistości, a raczej jak by nie było w wirtualnym świecie internetu.

Poniżej lista WebOS‘ów z którymi Cloudo będzie konkurować: