Darmowe serwery SVN

luty 15, 2008 – 1:42 po południu

Subversion (SVN) jest to open source’owy systemem kontroli wersji. Umożliwia wersjonowanie plików i zachowywanie pełnej historii ich zmian. O możliwościach tego systemu można przeczytać u samych źródeł http://subversion.tigris.org/

Jakiś czas temu zacząłem używać SVNa który to miał mi pomóc w organizacji i zarządzaniu plików. W tym celu na komputerze zainstalowałem server SVN i umieściłem tam swoje repozytoria. Wszystko było fajnie dopóki nie potrzebowałem dostać się do jednego z projektów korzystając spoza domowej sieci. Oczywiście mogłem udostępnić za pomoca Apache’a usługę na zewnątrz ale nie chciałem z komputera stacjonarnego robić serwera pracującego 24h na dobę. Zacząłem poszukiwać polskiego hostingu który by SVNa udostepniał, jednak oferta była najczęściej zbyt droga by w coś takiego zainwestować.

Przeszukując sieć udało się znaleźć kilka serwisów na których można złożyć repozytoria SVN. Poniżej krótki przegląd:

Assembla

Na repozytorium SVN dostajemy 500MB powierzchnii dyskowej. Dodatkowo zainstaowany jest TRAC co w powiązaniu z tym, że ilość użytkowników przypisanych do projektu jest nieograniczona jest ogromnym plusem. Assembla to nie tylko hosting SVN ale także platforma do grupowego zarządzania projektem oraz do poszukiwania talentów.

Unfuddle

Tutaj na potrzeby projektu jest 200MB. Jednak w wersji darmowej może tyloko 2 użytkowników współtworzyć projekt oraz brakuje Traca, w zamian tego jest autorski system raportowania błędów.

Trac.cz

SVN oraz Trac. Od dłuższego czasu wersja BETA w dodatku są ogromne problemy z wydajnością, nierzadko zdarzało się, ze nie mogłem się zalogowac na konto. Serwery umiejscowione w Pradze.

Google Code

Google w ramach projektu Open Source Projects zapoczątkowanym przez Summer of code równiez umożliwia hostowanie projektu. Projekt musi być jednak na licencji Open Source. Nie ma co prawda Traca ale jest bug tracking, organizacja wersji oraz stworzenie dokumentacji opartej na Wiki.

OpenSVN

Wyglądem strona odstrasza. Dość solidny serwer, troszkę trzeba poczekać zanim projekt będzie aktywny. Jest możliwość administracji SVN oraz pełny Trac z nielimitowaną ilością użytkowników.

BountySource

Zarówno jak w Google Code w repozytorium można umieszczać tylko projekty Open Source. Nie ma Traca zamiast tego system wersjonowania oraz raportowania błędów i zarządzanie zadaniami.

DevjaVu

Na SVN+TRAC mamy aż 1 GB pojemności! Niestety w wersji darmowej jedynie 3 uzytkowników oraz musimy dostać od kogoś zaproszenie.

Projxpert

Oprócz SVNa dostajemy panel zarządzania projektem oraz drużyną. Jednak 5 MB przestrzeni dyskowej to zbyt mało aby coś ciekawego zamieścić.

Tigris

Bardzo rozbudowany serwis z imponująca społecznością. Wiele dobrych projektów znalazło tam hosting jednak dzięki temu, że przed stworzeniem projektu projekt jest poddawany wnikliwej ocenie. SVN z przeglądarką ViewVC duże mozliwości administracji projektem oraz dokumentacją i społecznością.

Osobiście zostałem przy Assembla gdyż wydaje mi się, że ma największe możliwości i przewyższa konkurencje.