Ginger - Nowe wcielenie Netvibes

luty 25, 2008 – 6:38 po południu

Netvibes - banner

Netvibes do tej pory był czytnikiem RSS, wyróżniającym się tym, że posiadał wbudowane widgety wykorzystujące różnorakie usługi internetowe. Idealnie więc nadawał się na stronę startową przeglądarki. Na początku grudnia pojawiły się informacje o tym, że kolejna wersja o nazwie Ginger będzie umożliwiała kontakty z innymi użytkownikami Netvibes, czyniąc serwis kolejnym portalem społecznościowym.

Kilka dni temu udało mi się zdobyć zaproszenie, ale nie było czasu nawet na przetestowanie tylko na krótkie przejrzenie nowych opcji. Osobiście nowe zmiany w kolorystyce serwisu przypadły mi do gustu, jednak mam mieszane odczucia co do użyteczności reszty zmian. W nowym Netvibes możemy stworzyć własne uniwersum dostępne dla wszystkich. Nie różni się to zbytnio od tego które było dla nas widoczne ale dla tych który chcą się podzielić z czymś ciekawym będzie to duży plus. Poza tym zmianie uległa edycja i zarządzanie modułami. Dodatki w stylu dodawania swoich znajomych oraz wprowadzenie systemu krótkich komunikatów w stylu twittera czy polskiego Blipa jakoś średnio mi się podoba. Być może to sprawa tego, że internet się już przesycił w tym temacie jak dla mnie.

Pomijając moje krytyczne nastawienie co do wersji społecznościowej Netvibes coraz śmielej realizuje swoje pomysły stając się liderem wśród systemów startowych. Ogromna masa łątwych w tworzeniu widgetów liczących już ponad 100 000 oraz rozszerzona niż do tej pory integracja z systemami społecznościowymi umocni pozycję serwisu. Co dalej? Wydaje się, że kolejne (r)ewolucje serwisu będą zmierzać w stronę internetowych systemów operacyjnych, o których mowa w artykule o Cloudo.