Monitoring stron internetowych

luty 22, 2008 – 12:46 przed południem

Monitoring stron

Monitorowanie serwisów oraz natychmiastowe powiadomienie na adres e-mail bądź na telefon komórkowy może się bardzo przydać. Zakładam, że nie siedzimy 24h na dobę przed monitorem i nie klikamy notorycznie klawisza F5. Może się zdarzać (nawet o tym nie wiemy), że serwer na którym hostowana jest nasza strona/sklep/blog nie zawsze jest dostępny. Co prawda wielu hostingodawców gwarantuje np.99% uptime ale realnie współczynnik ten może się okazać inny, na naszą niekorzyść.

Uptime rzędu 99% to nie jest zły wynik choć jak pisze serwis CzyToDziala.pl:

Nawet jeśli serwis WWW ma dostępność na poziomie 99% oznacza to, że 7 godzin w miesiącu nie działa. W średniej wielkości sklepie internetowym to utrata kilkunastu zamówień (zakładam optymistycznie, że serwis jest nieodstępny w czasie małej oglądalności).

Uważam, że 7 godzin to dużo i mało, jeśli ma to miejsce np. nocą i zdarza się co jakiś dzień nie powinniśmy się szczególnie przejmować. Gorzej jeśli trwało by to w jeden dzień w godzinach szczytu.

Raport CzyToDziala.pl: Badanie dostępności polskich firm ferujących usługi hostingowe.

Ten sam serwis, który wcześniej został zacytowany opublikował dzisiaj raport na temat uptime wybranych firm hostingowych.

  • Home.pl
  • Az.pl
  • Active24.pl
  • Netia.pl – Pro Futuro
  • Nazwa.pl – NetArt
  • OVH.pl
  • Hosting365.pl
  • Host1.pl
  • Webhost.pl

Pytanie o to dlaczego te, a nie inne firmy zostały poddane badaniom zostawiam do odpowiedzi autorom badania. Żałuję tylko, że na liście badanych jest 9 firm, można było posunąć się dalej sprawdzając przynajmniej 50 pierwszych hostingodawców z listy TOP100.

Badanie trwało 150 dni w okresie 19.08.2007-16.01.2008. Każda z firm została sprawdzona ponad 200 tysięcy razy. Częstotliwość badań wyniosła zatem 1 sprawdzenie na minutę, czyli można stwierdzić, że wyniki będą miarodajne.

Wyniki można zobaczyć sprawdzając te dwa wykresy:

Monitoring stron internetowych uptime

Uptime w okresie 150 dni

Monitoring stron internetowych trend

Trend uptime’u

Jak widać na obu wykresach osiągnięty uptime nie jest rewelacyjny. Optymistyczne jest to,że trend jest mocno wzrostowe, więc jakość usług mimo oversellingu, który ostatnio także w Polskich firmach zaczął się pojawiać jest wyższa. Zestawienie wygrała Netia przed Az i OVH, ostatnie miejsce okupuje Active 24. Dodam jeszcze, że większość z tych firm wypadła gorzej niż zadeklarowała w regulaminach/umowach.

Cały raport można pobrać stąd.

Ja dokładnie od 362 dni monitoruje 3 serwery i muszę przyznać, że wyniki są podobne. Choć Serwer w AlphaNet zdecydowanie przoduje (uptime wyszedł 99.96%) gdyż tylko w maju, czerwcu i lipcu miał nieznaczne problemy jak widać w poniższej tabeli

2007-07

99.87%
52 min(s) 33 sec(s)/3

2007-06

99.90%
35 min(s) 53 sec(s)/4

2007-05

99.95%
18 min(s) 38 sec(s)/5

 

 

 

Jak monitorować strony?

W sieci istnieje wiele firm które monitorują serwisy www. Na co należy zwrócić uwagę. Otóż przede wszystkim na częstotliwość zapytań, co minutę wystarczy (te 3 serwery które mam monitorowane, usługa odpytuje co 5 minut). Kolejną ważną rzeczą aby serwer do monitorowania znajdowały się w różnych lokalizacjach. Inną cechą którą warto sprawdzić to czy są możliwe ponowienia zapasowych testów gdy główne zawiodą, może się tak zdarzyć, że awarii uległy główne punkty styku albo łącza niezależne od serwerowni.

Co do firm które świadczą usługi monitorowania stron to polecam host-tracker.com choć na stronie porównania kont, te darmowe mają słabe parametry ja osobiście z tego korzystam. Konto zakładałem tam ok. 1,5h temu i możliwe, że wtedy te limity nie obowiązywały, a moje konto ma możliwości takie jak konto pro.

Zagranicznych serwisów wystarczy w google wpisać google “check site uptime” albo”site monitoring”, a znajdziemy mnóstwo firm, które także za darmo prowadzą usługi.

Z rodzimych usług nie znalazłem niczego darmowego (choć kiedyś istniały 2 takie serwisy) o dobrych parametrach. A komercyjne kosztują sporo bo ceny zaczynają się od ok. 30 pln złotych w górę za miesiąc