Piwik - pogromca Google Analytics za darmo

luty 27, 2008 – 2:16 po południu

Piwik - banner

Google firma wszystkim dobrze znana, wraz ze swoimi usługami powoli tworzy monopol w internecie. Jak może istnieć monopol w internecie, w medium w którym brak ograniczeń? Otóż sprawcami tej dominacji są sami użytkownicy internetu, którzy znajdują w narzędziach Google to czego oczekują. Poniekąd nie jest to złe rozwiązanie gdyż większośc z tych usług mamy dostepne z konta jednego użytkownika. Innym znaczącym faktem, jest to, że Google na razie jest dla nas użyszkodników internetu dobre, przyjazne oraz ma wysoki poziom zaufania użytkowników.

Wszystko zaczęło się od wyszukiwarki, która stała się liderem na światowym rynku. W tym momencie na rynku wyszukiwarek trudno o konkurencje, no chyba, że dojdzie do wykupu Yahoo przez Microsoft. Innym udanym produktem Google jest usługa o nazwie Google Analytics większości dobrze znana, a służąca do analizy oraz przedstawiania statystyk oglądalności serwisów www. Niedawno powstała właśnie dla Google Analytics, nowa darmowa konkurencja o tajemniczej nazwie Piwik.

Czym jest Piwik? W krótkim opisie można określić, jako open source’owa alternatywa dla Google Analytics. Głównymi cechami Piwik’a różniącymi się od produktu firmy Google przede wszystkim, że sam kod statystyk jest otwarty. Każdy z Nas może zajrzeć do kodu i coś zmienić. Właśnie z tego powodu można wyróżnić 3 funkcje, które wygrywają z Google Analytics:

1. Modularność - Dostępne sa pluginy rozszerzające działanie statystyk. Można dodawac/usuwac/tworzyć funkcje zgodnie z własnym życzeniem.

2. Nikt oprócz nas nie ma dostępu do statystyk. Gdyż kod systemu możemy pobrać i zainstalować na własnym serwerze.

3. Widoki można dowolnie dostosowywać do własnych potrzeb. Dodatkowo istnieje możliwość wizualnego rozmieszczania raportów na stronie statystyk.

Jak widać Piwik oferuje całkiem spore możliwości. Za pomocą pluginów możemy stworzyć niemalże wszystkie raporty jakie tylko przyjdą nam do głowy. Możemy na przykład rozróżnić wejścia z wyszukiwarek, czy wejścia pochodziły z Google Grafika, Blogsearch czy innych.

Możliwości eksportu/importu są także na wysokim poziomie gdyż API udostępnia te zadania w nastepujacyh formatach: xml, json, php, csv.

System stworzony jest w PHP 5.1 oraz działa na bazie danych Mysql. Wstawiany na stronie jest za pomocą JavaScript.

Przykładowy sposób osadzenia kodu.


<!-- Piwik -->
<a href="http://piwik.org" title="Web analytics" onclick="window.open(this.href);return(false);">
<script language="javascript" src="http://piwik.org/demo/piwik.js" type="text/javascript"></script>
<script type="text/javascript">
<!--
piwik_action_name = document.title;
piwik_idsite = 1;
piwik_url = 'http://piwik.org/demo/piwik.php';
piwik_log(piwik_action_name, piwik_idsite, piwik_url);
//-->
</script><object>
<noscript><p>Web analytics<img src="piwik.php" style="border:0" /></p>

</noscript></object></a>
<!– /Piwik –>
Inną ciekawym rozwiązaniem, jest to, że możemy wykresy umieszczać bezpośrednio na naszej stronie. Tak jak zrobiłem to poniżej.

Ostatnie 30 dni

Przeglądarki Państwa Jak widać wykresy są ładne i przyjazne. Ciekaw jestem tylko poprawności zliczania statystyk. Niedługo przetestuje je na tym blogu i będę porównywał z wynikami Google Analytics. Jeśli wszystko będzie poprawnie działać to Piwik właśnie będzie mi służył do analizy statystyk. Zachęcam do obejrzenia demo jprogramu.W serwisie slideshare znajdują się prezentacje dodane przez matthieua. Oto jedna z nich: