Track-n-Graph - monitoruj, twórz wykres, publikuj

luty 26, 2008 – 11:04 po południu

Track-and-graph banner

W sieci w ostatnich miesiącach panuje wysyp narzędzi online. Jedne są mniej inne bardziej udane. O ich zasadności, a raczej przydatności ciężko jest dyskutować, gdyż zazwyczaj tak jak w przypadku realnych produktów, o naszym zdaniu decydują zwyczajne gusta. Takim oto wstępem zacząłem opisywać kolejną aplikacje typu “twórz-publikuj-podziel się z innymi”. Narzędzie Track-n-graph jak nazwa wskazuje służy do śledzenia oraz wyświetlania wyników zgromadzonych danych. Dodatkowo dane te w postaci wykresów możemy opublikować na stronie internetowej.

Moje pierwsze odczucia co do Track-n-Graph nie były zbyt entuzjastyczne jednak w efekcie sam pomysł mi się spodobał. Zacznę więc raz jeszcze od początku. System jak to bywa we wszystkim co nosi miano web 2.0 wymaga od nas rejestracji. W zamian oferuje nam śledzenie zdefiniowanych przez nas danych, ich późniejsze wyświetlenie za pomocą flashowych wykresów (na razie mamy do dyspozycji słupki, linie i płaszczyzny), następnie takim wykresem w łatwy sposób możemy się podzielić ze światem. Nie bez celu w powyższym zdaniu pogrubiłem słowo “zdefiniowanych”, gdyż aplikacja ma ogromne możliwości co do algorytmów tworzenia wykresów. Możemy sobie sami zdefiniować (oprócz opisów osi, zakresów, legend) formuły dla których podane argumenty otrzymują jakąś wartość. Podstawową osią podobnie jak w systemach OLAP służących do wszelakich analiz jest oś czasu. To właśnie wpisując co jakiś okres czasu gromadzone przez nas dane, wykres nabiera odpowiednich kształtów umożliwiających łatwą analizę.

Dodam jeszcze, że stworzony przez nas szablon wykresu możemy zapisać do katalogu, dzięki któremu inny użytkownik będzie mógł skorzystać z naszego wzorca. W panelu dostępna jest opcja publikacji wykresu, za pomocą kodu HTML. Taki kod umieszczony na stronie internetowej wyświetli wykres tak jak to jest poniżej. Wykres monitorujący naszą wagę, pozwala określać współczynniki BMI.

Na stronie serwisu znajdują się tutoriale video, które przybliżą nam zastosowanie oraz korzystanie z Tack-n-Graph.

Sam pomysł nie jest nowy, już 2 lata temu pojawił się Trackslife ale nie zdobył wysokiej popularności. Innym ciekawym projektem jest jeszcze livemetric ale tutaj nie możemy definiować własnych wykresów, lecz możemy wybrać z dostępnych (Mood , Creativity, Stress, Love, Sleep, Activity, Sex, Drive, Spirituality, Sociability). Jak widać pomysł jest ciekawy bo możemy łatwo sprawdzić czy jesteśmy kreatywni, czy lubimy spać, jak często się stresujemy czy jak bardzo jesteśmy szczęśliwi. Jest jeszcze Gyminee, które nie stawia na uczucia lecz na ciało udostępniając w serwisie śledzenie diety, ciała, a także pozwala zweryfikować czy nasze ćwiczenia są wykonywane zgodnie z planem.