Utest.com - jak zarabiać na testowaniu oprogramowania

luty 20, 2008 – 12:02 przed południem

utest.com banner

uTest.com jest pierwszą internetową platformą skupiającą z jednej strony społeczność testerów oprogramowania, z drugiej z kolei twórców aplikacji. Portal umożliwia firmom tworzącym oprogramowanie na bardzo wnikliwe przetestowanie ich produktów. Proces testowania jako etap tworzenia aplikacji jest etapem kluczowym, a zarazem czasochłonnym i trudnym do zrealizowania na szeroką skalę. Z tego też względu autorzy serwisu wyszli z założenia, że czynnikiem motywującym testerów/użytkowników (gdyż każdy może dołączyc) uTest.com będą pieniądze.


Testowanie aplikacji zarówno internetowych jak i zwykłych tych desktopowych, zazwyczaj odbywało się w zamkniętym gronie pracowników firmy w której to oprogramowanie powstało. Wraz ze wzrostem liczby użytkowników internetu oraz ruchu open source zmieniło się jednak podejście firm i zaczęto wykorzystywać internet jako medium pozwalające na wymianę uwag, wytykanie błędów, a co za tym idzie zwiększenie jakości. resztą zatrudnienie ogromnej rzeszy testerów może być dla projektu zbyt wielkim kosztem.

Jeżeli chodzi o testowanie projektów open source albo aplikacji/portali/usług internetowych sprawa jest dość prosta. W pierwszym wypadku zazwyczaj osoba testującą program może być każdy z nas, dzięki temu każdy może wnosić jakieś sugestie, nowe pomysły. Rzadko kiedy prowadzi się weryfikację osób testujących. Co w skrajnych przypadkach może oznaczać nierzetelne lub mało wiarygodne testy. Jeżeli chodzi o projekty komercyjne czy też nie, które w jakimś stopniu wpisują się w trend web 2.0 sprawa testowanie także nie jest skomplikowana, gdyż zgodnie z trendem to społeczeństwo jest motorem napędowym portalu i to oni zdecydują co i w jaki sposób będzie działać. Samo słówko “BETA” koniecznie w kolorze czerwonym, widniejące zaraz przy logotypie danej strony nie raz nie znika wcale. Oznacza to, że serwis jest w ciągłym rozwoju i cały czas nastawiony jest na opinie użytkowników. Bardzo często zdarza się także, że projekt jest otwarty przez pierwsze 2-3 miesiące tylko dla osób posiadających zaproszenia.

Aby nie odbiegać od tematu jakim jest jakby nie było portal uTest.com chcę zaznaczyć, że tak na prawdę pomysł na grupowe, otwarte dla każdego testowanie nie jest niczym nowym. Da się natomiast zauważyć, że twórcy uTest chcą stworzyć elitarną społeczność sklasyfikowaną pod względem sprzętu, oprogramowania, a także umiejętności , która to będzie miała za zadanie przyciągnąć jak najwięcej firm. Czy to im się uda? Trudno powiedzieć, na razie serwis nie posiada żadnych zleceń ale w profilu widnieje informacja o tym, że niebawem będą dostępne pierwsze zlecenia firm takich jak: 888.com, IncrediMail, SecondRotation, AmericanWell, Trusteer, Hiro-Media, Iminent, GroupGain. Co ciekawe już teraz osoby które znajdą błędy w działaniu systemu utest.com mogą je zgłaszać i liczyć na wynagrodzenie. Wynagrodzenie oparte o model “Pay Per Bug” dostaniemy tylko i wyłącznie za wykrycie nowego nie zaraportowanego błędu. Ciekaw jestem jakie to będą kwoty i od czego będą zależeć.