WebCanvas - wspólne malowanie

luty 27, 2008 – 11:45 po południu

WebCanvas banner

We wcześniejszych postach kładłem nacisk na trend powstawania aplikacji działających w trybie online. Z dnia na dzień powstaje mnóstwo narzędzi/serwisów umożliwiających tworzenie czegoś i dzielenie się z innymi. Jednakże sam proces tworzenia odbywa się przez jednostkę, a dana praca jest wprost przypisana konkretnemu użytkownikowi. Oczywiście istnieją także podejścia tworzenia czegoś wspólnie.

Nie ważny jest wtedy autor, ważny jest efekt jaki wspólnymi siłami zostanie uzyskany. Przykładem takich serwisów jest choćby Wikipedia. Kiedyś też był prowadzony projekt dopisywania kolejno zdań tworzących w efekcie wspólną historyjkę, czy też wiersz. Ostatnio natknąłem się na serwis nazywający się WebCanvas realizujący podobna koncepcje, ale w którym nie wyrażamy się za pomocą tekstu, lecz do dyspozycji dostajemy pędzel, gumkę, kształty, linie oraz paletę kolorów. Za pomocą WebCanvas możemy malować wspólnie na jednym, nieogranicyonzm roymiarem płótnie.

Pierwsze wrażenie jest imponujące. We włączynym trybie “Watch others” na płótnie widać jak obok naszego rysunku powstają inne. Oto mój kawałek płótna:

WebCanvas

Projekt wykorzystuje JavaScript! W momencie przeciągania obszaru roboczego zmienia się adres URL zawierający współrzędne, dzięki któremu możemy pokazać to co namalowaliśmy innym. Jak np. tutaj http://webcanvas.com/#577,3909. Warto wspomnieć, że możemy umieszczać także zdjęcia oraz grafikę.